Mădălina Ion deține grădinița Butterfly și își pune multe speranțe în EduBox, soluția online de educație pentru copii mici.

- Enumeră, te rog, cât de spontan se poate, zece branduri vechi pe care ți le amintești. Vechi ca în istorie, nu vechi ca la rochii. Adică nu branduri de anul trecut.

Mădălina Ion: MTV, Revista Bravo, Dacia, Tec, Brifcor, Farmec, Pegas, Turbo, Aro, Olcit.

Mădălina Ion: Pegas.

Mădălina Ion: In copilarie singurul lucru dupa care tanjeam erau gogosile cu zahar de la coltul strazii si bomboanele amandine. Mi-am pastrat pare-se acest obicei minunat de a pune pe primul loc mancarica :).
Dupa 10 ani am stat la camin si imi amintesc ca tanjeam dupa Bounty, abia trecuse Revolutia si aparusera tot felul de branduri iar eu si prietena mea in fiecare saptamana cumparam un Bounty si il imparteam. Prin adolescenta am inceput sa tanjesc dupa echipamentele de sport Tibhar, Butterfly si Stiga, care erau specifice pentru tenis de masa. Mi se parea cel mai tare lucru din lume sa primesti echipament. Am primit de la ajutoare pe la 14 ani o pereche de Nike mai mari cu 2 numere. Doamne ce i-am mai purtat, cu cata mandrie. Mi-am dorit cu disperare tricou fosforescent si blugi adusi din Turcia. Intr-un final am primit bani sa imi iau blugi pentru ca am impartit pliante cu dialog intr-o intersectie. Mi-am luat blugi din Europa si i-am uitat in microbuzul de intoarcere. Nu m-am ales cu ei.

Mădălina Ion: Dacia forever tata. Mama, mai nou, Netflix. Asadar avem un melanj de conservator si nou.

Mădălina Ion: Cred ca tigarile ma enervau cel mai tare, dar nu stiu exact ce fumau. Off the record.....jur ca nu imi amintesc nimic.Mai e cineva care nu si aminteste? Deja mi se pare dubios. Ce uram sigur din tot sufletul clar era mentiunea „ne uitam doar la pantofi ca alti bani nu avem”. Asta era brandul personal al multor familii, cu siguranta.

Mădălina Ion: Asta da, clar. Mi-am strans bani pentru masina si mi-am luat un Nokia de toata frumusetea, alb care se lumina. Crapam de mandrie cand suna in tramvai.

Mădălina Ion: Vacantele mele de vara se intamplau la tara unde imi amintesc de galeata cu care caram apa si o varsam jumatate pana acasa, copaia de scovergi a lui mamaie, cocosul care ma batea, baiatul de care m-am indragostit....de-astea. Imi mai amintesc de Dacia lui tata cu care faceam pana la mare cat fac astazi pana in Grecia. Era alba si avea o mochetuta mica visinie la luneta si mie mi se parea ca avem Ferrari. Oricat m-as stradui ce imi amintesc sunt mirosuri, locuri, intamplari. Cred ca nu faceam parte dintr-o lume pentru care sa conteze brandurile si atunci nu prea imi amintesc.

Mădălina Ion: Da, Nike-urile alea din adolescenta mi-au ramas la inima si mereu a fost un brand care mi-a placut. Gerovital imi place de mult timp. Coca-cola, desi nu beau frecvent, mi-e drag probabil datorita reclamelor. Iar de aproape 20 de ani mi-e drag Butterfly, brandul meu.

Mădălina Ion: Probabil ca Dacia si Gerovital. Ah, si Magiunul de Topoloveni.

Mădălina Ion: Pfff, uite cum imi dai ocazia sa iasa snoaba din mine. Chanel :) si niste branduri de-astea scumpe care sa imi dea gratis posetute si pantofi. Ar fi vis.  In rest, sunt multe branduri si produse care imi plac si mi-ar placea sa fie in pozitia in care sa fiu ambasador. Criteriul principal este sa cred in produs. Altfel n-as fi in stare.

- Dacă ridici privirea și te uiți în jur, acum, când scrii răspunsurile, ce branduri observi?

Mădălina Ion: Samsung, HP, Curtea Veche, Villeroy&Boch, Huawei si pliciul de muste care nu stiu ce brand e.

Mădălina Ion: Da! Am facut un accident naspa cu o Kia la un moment dat. De atunci am evitat complet bandul pentru ca mi s-a parut ca a fost vina masinii si il asociez cu senzatia respectiva. Si nu cumpar mobila de la Ikea din motive similare. Nici eu nu alimentez la Lukoil dar ce sa vezi? Am masina vișinie, Bogdan. Ma simt....discriminată. Trebuia sa incheiem in nota asta dupa ce m-am trezit la 6 sa am timp să raspund că așa am promis? ntz ntz ntz....Multumesc ca m-ai facut sa mă straduiesc sa imi amintesc. Mi-a placut exercitiul ăsta!